Tajemna receptura, czyli przepis na ciasto drożdżowe

Jest jedno takie ciasto, które w wielu ludziach budzi prawdziwie sentymentalne uczucia. Jego zapach przywodzi, bowiem na myśl wspomnienia o beztroskim dzieciństwie, natomiast już sama myśl o dużej ilości kruszonki na wierzchu, przyprawia o nagły głód. Mowa oczywiście o cieście drożdżowym. Żaden inny wypiek nie posiada takiego rytuału wynikającego z procesu przygotowania oraz tej pewnej magii z tym związanej.

Trzeba przyznać, że jest to dosyć czasochłonny i wymagający cierpliwości deser. Z całą pewnością jest jednak warty poświęconego czasu. Od czego zacząć pieczenie ciasta drożdżowego? Otóż, najpierw należy przygotować zaczyn drożdżowy, czyli swoistą bazę / podstawę całego ciasta, po czym przykryć czystą, najlepiej lnianą ściereczką i odstawić do wyrośnięcia, pielęgnując, aby drożdże wyrastały w odpowiedniej temperaturze oraz bez dostępu powietrza. W dalszej kolejności, następuje dokładny przesiew mąki oraz stopniowe dodawanie do niej pozostałych składników, czyli jajek, cukru i tłuszczu.

Wszystko to musi odbywać się zgodnie z ustaloną w przepisie kolejnością. W jednym z ostatnich etapów następuje połączenie zaczynu drożdżowego z całą resztą składników oraz proces zagniatania, czyli wyrabiania ciasta. W międzyczasie warto dodać kilka krople ulubionego aromatu do ciast. Wyrobione ciasto, jeszcze przed pieczeniem potrzebuje wyrastać przynajmniej dwie godziny w ciepłym i zaciemnionym miejscu.

Cała ta procedura przypomina tajemną recepturę powstawania wyjątkowego produktu. I tak w istocie jest! Udane ciasto drożdżowe zachwyca smakiem, zapachem oraz wyglądem.

https://jedzpij.pl/ www.dziengniewu.pl