Sklepy internetowe a tradycyjne

Czym różni się sklep internetowy od tradycyjnego? Wydawać by się mogło, że różnice da się zauważyć już na pierwszy rzut oka. W sklepach jednego rodzaju buszujemy między półkami, w innych – zaciekle wertujemy strony. W jednym z przypadków kontaktujemy się ze sprzedawcą, w innym zaś dokonujemy transakcji przez kliknięcie myszką.

Pomimo to współcześnie możemy mieć coraz więcej wątpliwości co do tego, czy korzystamy z usług tradycyjnego, czy internetowego sklepu. Na rynku niemal każdej z branż funkcjonują takie sklepy, w których zakupu można dokonywać wyłącznie w sieci. Formuła kupowania przez Internet funkcjonuje w ich przypadku na tyle dobrze, że nie istnieje konieczność stwarzania fizycznych placówek, w których można by kupować te same produkty.

Wtedy też jednoznacznie możemy nazwać je sklepem internetowym. Współcześnie jednak także sieci sklepów, które funkcjonują stacjonarnie, mogą poszczycić się sprzedażą przez Internet. Czy w tej sytuacji dokonujemy zakupu w sklepie internetowym, czy zwykłym, jednak za pośrednictwem Internetu? To nadal pozostaje kwestią sporną.

Bardziej logiczne jednak wydaje się założenie, że wszystkie zakupy dokonywane w sieci pochodzą ze sklepu internetowego. Nie ma znaczenia, czy te same towary możemy nabyć także drogą tradycyjną, czy też nie.