Rejony – czyli dokąd zaprowadzi nas dany rodzaj żeglugi

Żegluga to inaczej transport wodny. Jest dzielona według różnych kryteriów, jednak pod względem transportu wyróżnia się trzy rodzaje – przybrzeżną, krajową oraz międzynarodową. Żegluga przybrzeżna, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy statków, jakie poruszają się niedaleko brzegu.

Skupia przeważnie małe pojazdy wodne – pasażerskie oraz towarowe. Do tej grupy należą wszystkie statki wycieczkowe, jakimi poruszamy się będąc na wakacjach – głównie w Polsce na Bałtyku. W innych krajach nazywane są też tramwajami wodnymi lub wodolotami.

www.kotfilemon.waw.pl

Pozwolenie na wypłynięcie takim statkiem jest uzyskać dużo łatwiej, niż na sterowanie statkiem żeglugi międzynarodowej. Tutaj wystarczy mniej osób w skaldzie załogi oraz są też mniejsze wytyczne dotyczące bezpieczeństwa. Bardzo podobne wymagania ma także żegluga krajowa.

Żegluga międzynarodowa to już bardziej skomplikowana sprawa. Aby móc zarządzać takim statkiem, należy spełnić szereg wymagań oraz respektować prawa nie tylko krajowe, ale i międzynarodowe. Mówiąc o żegludze międzynarodowej, mówimy o wszystkich statkach, jakie wypływają poza morza terytorialne.

pomoc drogowa laweta koszalin hausboot