Procesor – serce urządzenia

To dobry moment, aby przejść do omówienia poszczególnych podzespołów, bez których żaden komputer obejść się nie może. Jako pierwszym zajmijmy się procesorem. To od niego zależy w jakim tempie pracuje komputer – jak szybko przetwarza dane, którymi operują poszczególne programy, procesy czy gry.

Słabość procesora wpływa na pogorszenie walorów użytkowych peceta. Otwiera się wolniej, aplikacje się zawieszają, nawet z internetem możemy mieć problemy. Najważniejsze parametry każdego procesora to prędkość taktowania wyrażana w megahercach, a współcześnie w gigahercach, jak też ilość rdzeni.

Każdy rdzeń więcej oznacza zwielokrotnienie mocy procka. Dziś można kupić komputery, tablety czy smartfony, których procesory mają po kilka rdzeni. Standardem stają się urządzenia z czterema rdzeniami (quad-core), które gwarantują stabilność i szybkość pracy.

A jeszcze kilkanaście lat temu wrażenie robił procesor z jednym rdzeniem o szybkości 800 MHz. Oczywiście na procesorze sprawy się nie kończą, bo dobry komputer potrzebuje także innych atrybutów, by zadowolić swojego właściciela.

nawigacja.aktualne-mapy.com.pl